Synagoga
Czasy obecne
Od 2003 roku synagoga jest administrowana przez stowarzyszenie „Občanské sdružení Krnovská synagoga”, które wykorzystuje ją jako salę wystawową, koncertową i konferencyjną. W 2005 roku zakończyła się odbudowa wieży. Zostały w niej znalezione dokumenty z czasów jej budowy.
Jest to unikatowa synagoga na skalę regionu morawsko-śląskiego, ponieważ jako jedyna ma dwie wieże i jest zbudowana w stylu mauretańskim. Jest to jedyna synagoga dostępna w województwie morawsko-śląskim.
Budowla została postawiona w celu upamiętnienia krnovskich ofiar Holocaustu, o czym przypomina tablica pamiątkowa znajdująca się na południowej stronie synagogi.
Historia
Synagoga została zbudowana w 1871 roku przez budowniczego Ernsta Latzela. Cmentarz żydowski został założony w 1873 roku i znajduje się przy ulicy Opavskiej. Pierwsze zachowane wzmianki o obecności Żydów w mieście pochodzą z XIV wieku.
Synagoga służyła krnovskim i okolicznym Żydom jako miejsce do odprawiania mszy. Niestety do tych celów służyła tylko do 1938 roku, kiedy to doszło do przyłączenia Sudetów do hitlerowskich Niemiec. Okoliczne synagogi zostały zniszczone. Podobny los miał spotkać również krnovską synagogę. Podczas spotkania radni zdecydowali się jednak na oszukanie nazistów i zachowanie krnovskiej synagogi. Spalono salę obrzędową znajdującą się na cmentarzu żydowskim. Z synagogi usunięto symbole żydowskie i urządzono w niej halę targową. Dzięki temu posunięciu synagoga została zachowana.
Żydzi odegrali ważną rolę w dziejach Krnova, ponieważ wielu z nich było bardzo zamożnych, byli właścicielami fabryk, zatrudniali ludzi i troszczyli się o rozkwit miasta i jego dobrobyt. Wśród najbardziej znaczących mieszczan znajduje się np. Alois Larisch – wpierw wyspecjalizowany sukiennik, a później wybitny przemysłowiec.
Po wojnie budynek służył jako magazyn, a od 1960 roku pełnił funkcję siedziby Powiatowego Archiwum Państwowego. W 1994 roku synagoga została zwrócona ołomunieckiej gminie żydowskiej.
Ciekawostka
Szkielet budynku wyobraża bazylikę bizantyjską. Wnętrza są arabsko-hiszpańskie, co powoduje, że synagoga zaliczana jest do najcenniejszych dzieł architektury. Synagoga ma 24 metry długości, prawie 17 metrów szerokości, a wysokość dwóch wież osiąga prawie 22 metry. Obiekt posiada trzy wejścia. Główne wejście znajduje się od ulicy Barvířskiej, boczne jest z południowo-wschodniej wieży, a tylne od ogrodu. Drzwi znajdujące się we wschodniej fasadzie, od strony ul. Soukenickiej, są jedynie elementem dekoracyjnym portalu i nie mają charakteru funkcjonalnego.
Stolpersteiny – kamienie pamięci
Stolperstein to kostka brukowa o wymiarach dziesięć na dziesięć centymetrów, na której powierzchni jest podane nazwisko wraz z miejscem morderstwa. Stolperstein umieszczano na chodniku przed domem, w którym ostatnio mieszkał człowiek zamordowany przez hitlerowców. W Krnov kamienie pamięci zostały położone 19 lipca 2013 w czterech miejscach: przy siedzibie komendy policji kryminalnej przy ul. Mikulášskej, przy placu głównym (Hlavní náměstí) naprzeciwko kawiarni „Miejskiej” (Městská kavárna), przy wejściu do synagogi oraz na ulicy Soukenická przed internatem Zespołu Szkół Przemysłowych (Střední průmyslová škola). Kamienie pamięci kładł założyciel Stolpersteinów Gunter Demnig wraz z kilkoma członkami stowarzyszenia „Krnovská synagoga”.
KontaktSynagoga Soukenická 82/6, Krnov +420 736 215 447
www.krnovskasynagoga.cz |
Godziny otwarciaOtwarcie synagogi krnovskiej po jej odrestaurowaniu planowane jest na wiosnę 2014. |
Mapa
Układ współrzędnych GPS: 50°5′23.156″N, 17°42′27.156″E