Kościół Świętej Trójcy w Opawicy
Historia kościoła
Kościół Świętej Trójcy stoi na wzgórzu tuż przy głównym placu wsi i jest zabytkiem najwyższej klasy. Kościół został zbudowany w latach 1701-1706 w stylu barokowym w miejscu pierwotnie stojącego kościoła, a jego fundatorem był hrabia Leopold Karel Sedlnický, podskarbi austro-węgierski z pobliskiego majątku Linhartovy.
W pierwszej połowie XVII wieku kościół został zajęty przez ogień, ale miejscowa ludność szybko odremontowała kościół po tym pożarze. We wnętrzu kościoła zachowały się unikatowe zabytki sztuki śląskiej, takie jak np. freski z 1733 roku, rokokowa chrzcielnica ołtarzowa, rokokowa ambona w kształcie łodzi z 1771 roku oraz epitafium poświęcone zmarłemu w 1731 roku fundatorowi kościoła, które zostało wykonane z białego, czerwonego i czarnego marmuru, z tablicą inskrypcyjną pośrodku, na górze znajduje się herb rodu Odrowążów i wizerunek zmarłego.
W kościele znajdują się organy z 1763 roku. Mieści się też tu zbiór obrazów i rzeźb z XV wieku, przedstawiających m.in. św. Dorotę i św. Barbarę.
Historia gminy Opavice
Pierwsza wzmianka o Opavicy, wsi położonej nad rzeczką Złota Opawa (Zlatá Opavice), pochodzi aż z 1256 roku. Wioska należała wówczas do Krzyżaków z Opawy, później do książąt opawskich i głubczyckich, a potem do okolicznej szlachty, w tym do właścicieli majątku Linhartovy.
Wieś była niegdyś miasteczkiem, którego pozostałością jest czworoboczny rynek. Polska Opawica i, leżąca po drugiej stronie granicznej rzeki, czeska Opavice stanowiły kiedyś jedną miejscowość. Złota Opawa stała się rzeką graniczną po zdobyciu Śląska przez Fryderyka II Wielkiego. W Opawicy urodził się kompozytor Gottfried Riger (1764-1855).
KontaktUlica Jana Pawla II., Opawica |
Godziny otwarcia i Msza ŚwiętaMsza Święta w niedziele i święta odbywają się o godzinie 11:00 Opawici, o 8:30 Chomýž. |
Mapa
Układ współrzędnych GPS: 50°8′48.828″N, 17°36′31.614″E