Kościoł św. Benedykta
Kościół dziś
Kościół pw. św. Benedykta znajduje się przy ulicy Bruntalskiej (czes. Bruntálská ulice) w dzielnicy zwanej Krnov-Kostelec. Unikalne odrestaurowane malowidła ścienne w kościele św. Benedykta w Krnovie-Kostelcu są jedyne w swoim rodzaju i stanowią wyjątek na czeskim Śląsku. Ukończenie generalnego remontu kościoła i udostępnienie odrestaurowanych wnętrz zwiedzającym udało się w roku 2012 dzięki dotacji udzielanej przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa morawsko-śląskiego. Koszt przebudowy wyniósł prawie 10 mln.
Historia kościoła
Według najnowszych badań archeologicznych zakrystia kościoła pochodzi z pierwszej połowy XIII wieku i stanowiła prezbiterium pierwotnego średniowiecznego kościoła. Znajdują się w nim freski z XIII i XV wieku, przedstawiające m.in. sceny z życia św. Benedykta z Nursji i Przemienienia Pańskiego na Górze Tabor. W latach 2001-2007 przebiegło ich odrestaurowanie. Jest to najstarsza zachowana budowla sakralna tego rodzaju na terenie województwa morawsko-śląskiego. Podczas barokowej przebudowy kościoła w latach 1862-1863 w jego zachodniej części została dobudowana smukła kwadratowa wieża. W 1820 roku regionalny inżynier Johann Anton Englisch sporządził budżet na naprawę dachów, fasad i statyki. Remont miał wynieść 1018 złotych. Do remontu wybrano krnowskiego budowniczego Johanna Mihatcha. Remont przeciągnął się do 1821 roku. Jednakże z przyczyn ekonomicznych zrezygnowano z części prac remontowych.
Do 1936 roku kościół otaczał niewielki cmentarz, który był oddzielony od otoczenia kamiennym murem z dwoma bramami wejściowymi. Bliskość studni miejskich doprowadziła do zwiększonej zapadalności na dur brzuszny w latach 1880-1929. Ponadto, ze względu na potrzebę poszerzenia dróg i bliskość szkoły, cmentarz został zlikwidowany.
Obok kościoła stoi figura św. Jana Chrzciciela wykonana w piaskowcu w latach 30. XVIII wieku przez rzeźbiarza Andreasa Zahnera, która podobnie jak kościół jest pomnikiem kultury.
Legenda o Benedykcie
Benedykt dorastał wraz ze swoją siostrą bliźniaczką – Scholastyką. Gdy był starszy, wyjechał aby się uczyć. Szkoła jednakże bardzo go rozczarowała. Udał się więc z góry i żył w jaskini jako pustelnik. Z biegiem czasu rozeszła się wieść o jego pobożności. Grupa mnichów poprosiła go, by stał się ich przełożonym. Przyjął tę propozycję, ale nie znaleźli porozumienia. I dlatego zdecydował się odejść i ponownie żyć samotnie. Stopniowo przychodzili do niego mężczyźni, którzy chcieli żyć jak on. Stale ich przybywało, więc zaczęli budować nowe klasztory. Pewnego razu jeden zazdrosny mnich próbował go otruć. Benedykt jednakże domyślił się tego, a jego oswojony kruk zabrał chleb z trucizną. Benedykt miał zupełnie nową ideę. Mnisi nie powinni spędzać czasu tylko na modlitwie, jak to było wcześniej w zwyczaju, ale także pracować. Swoje zasady wspólnego życia mądrze przemyślał i spisał. Benedykt i jego uczniowie dokonali rzeczy godnych podziwu: zakładali szkoły, klasztory, pracowali na roli. Ich praca do dziś budzi zdumienie i podziw. Chociaż Benedykt doświadczył wielu trudności, nigdy się nie poddawał a jego serce było coraz większe. Dlatego wkrótce po śmierci został uznany świętym.
KontaktBruntálská ulice, Krnov +420 731 623 421 www.svaty-benedikt.cz
|
Godziny otwarcia i msze święteKościół pw. świętego Benedykta w Krnovie-Kostelcu można zwiedzać w każdy poniedziałek, czwartek, sobotę i niedzielę w godzinach od 13.00 do 17.00, po uzgodnieniu telefonicznym: +420 731 623 421. Jest to bezpłatne zwiedzanie. Przewodnik przyjdzie otworzyć kościół w ciągu 15 minut. Rezerwacja telefoniczna wycieczki jest możliwa do godziny 16.00. Podczas trwania mszy świętej zwiedzanie kościoła nie jest możliwe. Msze święte Środa: 17:00 Rezerwacje online dla wycieczek http://svaty-benedikt.cz/kalendar/.
|
Mapa
Układ współrzędnych GPS: 50°5′6.851″N, 17°40′18.623″E