Willa Gustava Kandlera

Obecne wille

vila kandlerova

 

Prąd i jedynym właścicielem willi jest Krnovská škrobárna spol. s r. o.

 

Historia willi

 

Gustav Kandler (1852 - 1931) był od 1879 roku właścicielem dużego młyna parowego w Krnovie. Wystawna neorenesansowa willa została wybudowana w pobliżu młyna około 1888 roku. Projekt stworzył miejscowy budowniczy Josef Hartel (1843-1914).

 

W 1907 roku Kandler zwrócił się do Leopolda Bauera o przebudowę willi. Bauer stworzył trzy wersje projektu, z których pierwsza i ostatnia wprowadzały do budynku niewielkie zmiany, natomiast druga wersja zakładała znaczną rozbudowę budynku. Zewnętrzny wygląd willi pozostał właściwie niezmieniony, a kreatywność architekta uwidoczniła się przede wszystkim w projekcie wnętrza willi.

 

schodišťová hala

 

Salon, który służył jako palarnia, został wyposażony w owalny stół z czterema krzesłami, kominek z marmurowymi bokami, a przed nim postawiono okrągły stolik i dwie sofy.

W jadalni umieszczono prostokątny stół z krzesłami, ciężkie kredensy i piękny zabytkowy zegar. Jadalnia jako jedyne pomieszczenie zachowała się w swoim pierwotnym stanie do czasów obecnych. W sypialni stało duże, masywne łóżko i swobodnie porozmieszczane sofy i fotele.

Meble zaprojektowano w miękkich, delikatnych formach, mających odzwierciedlać relaks i dobre samopoczucie. Wygląd wnętrz został już w 1907 roku zaprezentowany w prestiżowych czasopismach w Austrii i Niemczech, ale sukces Bauera miał swoje minusy.

W 1911 roku Kandler zlecił rozbudowę willi o część tylną, a tym sposobem straciła ona swoją pierwotną renesansową harmonię. Budowniczy Hartel dopełnił budowlę o elementy w stylu neobarokowym. Rodzina Hartla cieszyła się willą aż do początku II wojny światowej, ponieważ po jego śmierci willa przeszła wraz z młynem w ręce innego właściciela, pana Múkusche. Od 1945 roku stała się własnością państwa. Od 2005 roku jej właścicielem jest przedsiębiorstwo „Krnovské škrobárny”, które ją stopniowo odrestaurowywało (część wnętrz, nowa fasada). Przede wszystkim dzięki staraniom Ing. Gogolína (obecnego dyrektora i właściciela przedsiębiorstwa) do willi powróciła także część mebli zaprojektowanych przez Leopolda Bauera.

 

pan Gogolín

 

Charakterystyka willi

Plan willi Kandlera o pierwotnym dziewięcioczęściowym układzie typowym dla willi palladiańskich, został później przy przebudowie willi przedłużony o jedno skrzydło – tylną część willi. W skrzydle centralnym znajduje się pomieszczenie ze schodami prowadzącymi na wyższe piętro. Schody boczne zostały umieszczone za schodami głównymi i są połączone z pomieszczeniami znajdującymi się na poddaszu.

Całe tylne skrzydło domu jest po gruntownym remoncie wykorzystywane jako część mieszkalna. Główne wejście jest usytuowane od strony ogrodu, a nie od ulicy, i miało swym przepychem odzwierciedlać bogactwo właściciela nieruchomości.

Główne wejście tworzy przypora z werandą i schodami, które są zadaszone balkonem. Balkon podtrzymuje system kolumn w stylu toskańskim. Zabezpieczenie wejściowej werandy tworzy balustrada, która znajduje się także na pierwszym piętrze jako zabezpieczenie balkonu.

 

vila

Ciekawostka

 

jídelna 

 

Bauer był rozczarowany z powodu ograniczonego zakresu przebudowy i nie mógł uzyskać swojego honorarium od Kandlera. Postanowił odzyskać swoje wynagrodzenie na drodze sądowej. Z jego korespondencji prowadzonej z prawnikami dowiadujemy się jaki był prawdziwy powód przebudowy willi.  

lustr

 

Impulsem do przebudowy były zaręczyny syna Kandlera z córką największego fabrykanta włókienniczego w Krnovie, którym był Larisch. Modernizacja willi miała na przyszłej pannie młodej zrobić takie wrażenie, by nie odwołała swojego zamiaru zamążpójścia. Pierwsza wersja projektu nie wzbudziła entuzjazmu, i dlatego Kandler zdecydował się na drugą wersję, znacznie obszerniejszą. Gdy małżeństwo zostało uzgodnione, chciał całkowicie wycofać się z przebudowy. Jednak meble zostały już zamówione przez Larischa i to zmusiło Kandlera do przeprowadzenia przebudowy, co też uczynił wg trzeciej, ostatecznej wersji.

Bauer co prawda wygrał proces i Kandler musiał mu zapłacić, ale prawnicy kosztowali go więcej niż wyniosła zasądzona kwota.

 

hala

 

Kontakt

Vila Gustava Kandlera

Čsl. armády 842/52, Krnov

 

Godziny otwarcie

Willa jest niedostępny.

 



Mapa

Układ współrzędnych GPS: 50°4′57.653″N, 17°41′25.928″E