Willa Ernsta Fränkla i Maxa Pinkusa
Informacje
Jest jedną z czterech willi fabrykanckiego rodu Fränkel i Pinkus, jakie istnieją na terenie miasta.
Do 1936r. mieściła w sobie słynną „Bibliotekę Śląska”. Wykorzystywany po drugiej wojnie światowej jako zakładowe przedszkole „ZPB Frotex” budynek przy ul. Nyskiej stanowi obecnie własność prywatną.
Historia
Pałac w stylu neoklasycystycznym został wzniesiony ok. 1882r. w sąsiedztwie zakładów tekstylnych S. Fränkel. Do 1939r. willa zamieszkiwana była przez wnuków założyciela fabryki Samuela Fränkla - Maxa Pinkusa oraz Ernsta Fränkla. Pierwszy z nich zasłynął jako mecenas kultury oraz bibliofil. Owocem kolekcjonerskich pasji Maxa Pinkusa była „Biblioteka Śląska” - jedna z największych w Niemczech i Europie prywatnych książnic tematycznych stworzonych przez jednego człowieka. Na początku lat trzydziestych XX wieku księgozbiór ulokowanej na I i II piętrze willi biblioteki liczył ok. 25 tys. woluminów.
Jego najcenniejsza część poświęcona twórczości Gerharta Hauptmanna uchodziła za najkompletniejszy ówcześnie zbiór dzieł noblisty na świecie. Długoletnia przyjaźń prudnickiego fabrykanta z dolnośląskim pisarzem zaowocowała szeregiem wspólnych inicjatyw. Po śmierci Pinkusa w 1934r. księgozbiór uległ rozproszeniu. Najbardziej wartościowe tomy trafiły do Państwowej Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu, a pod koniec drugiej wojny światowej wywieziono je w nieznanym kierunku.
Ciekawostki
Prudnicka willa Maxa Pinkusa znalazła poczytne miejsce w niemieckojęzycznej literaturze pięknej. W dramacie Gerharta Hauptmanna „Przed zachodem słońca” posłużyła ona za wzór domu mieszkalnego głównego bohatera sztuki.
Tajnego radcy handlowego Mateusza Clausena, który uosabia cechy charakteru Maxa Pinkusa.
KontaktWilla Ernsta Fränkla i Maxa Pinkusa ul. Nyska 2, Prudnik |
Godziny otwarcia i przyjęć
|
Mapa
Układ współrzędnych GPS: 50°19′25.175″N, 17°34′29.014″E