Willa Chlupačka

Willa obecnie

 

Obecnie właścicielem willi jest spółka PEGA – VEL, a. s. w Krnovie.

 

Dzieje willi

 

vila

 

Alois Chlupaček od 1911 roku był współwłaścicielem, a po śmierci swego ojca jedynym właścicielem firmy Johann Chlupacek i Syn, która była jedną z największych fabryk włókienniczych w Krnovie. W 1923 roku Alois Chlupaček zlecił architektowi Leopoldowi Bauerowi opracowanie projektu na przebudowę willi. Były to dwa osiowo symetryczne budynki wybudowane po 1891 roku. W jednym z nich mieszkał Alois Chlupaček z żoną i trzema synami, a w drugim mieszkała wdowa po założycielu firmy. Alois Chlupaček był znany jako kolekcjoner i miłośnik sztuki. Główną rolę w odbudowie willi odegrała żona fabrykanta, co zostało potwierdzone przez samego architekta Bauera. Bauer początkowo zaproponował wykonanie dobudówki do jednego z domów, ale ostatecznie postanowił połączyć obydwa budynki.

 

vila

 

Lukę między budynkami chciał wypełnić dużym pomieszczeniem na owalnym planie. Jednakże w ostatecznym projekcie z 1923 roku zmniejszył tę przestrzeń, aby w tylnym skrzydle budynku umieścić jadalnię i salon. Płaski dach zdradzał współczesne pochodzenie dobudówki. Bauer postawił na komfort. Bogato wyposażone wnętrza komponował w zamierzonych sekwencjach, które nazywał „ładem przestrzennym”. Bauer starał się, by przejścia z poszczególnych pomieszczeń nie były standardowe, a raczej odwrotnie, aby były interesujące i stale wzbudzały uwagę. Goście willi wchodzili bocznym wejściem do małego westybulu wyłożonego marmurem, w którym znajdował się malowany kasetonowy strop. Stąd promenada architektoniczna wiodła do sali. Powierzchnia sali wynosi czternaście metrów długości i sześć metrów wysokości i została podzielona na dwa poziomy powiązane schodami dwubiegowymi. W dolnej sali, służącej do spotkań towarzyskich, dominowały witraże okienne z motywami z „Czarodziejskiego fletu” wiedeńskiego malarza Franza Wacika.

 

schody

 

Górna sala miała bardziej kameralny charakter. Jej dominantę stanowił kominek,  dla którego rzeźbiarz Paul Stadler wykonał z piaskowca relief wozu słonecznego Heliosa. Z górnej sali było przejście do jadalni i salonu. Jadalnia została wyposażona w neoklasyczne meble angielskie wykonane z drewna orzechowego, ściany pomiędzy pilastrami stiukowymi były pokryte żółtym jedwabiem. W salonie dominantę stanowiło pianino, a meble były mahoniowe. Tylna ściana tego pomieszczenia była przełamana szerokim, łukowatym wejściem do kolejnego pomieszczenia z kominkiem i narożną sofą. Skrzydła boczne willi posiadały własne halle. W lewym skrzydle budynku oprócz biblioteki został umieszczony pokój dziecięcy i sypialnia. W prawym skrzydle znajdował się pokój dzienny, sypialnia i kuchnia. Ta przebudowa willi trwała niecały rok (1923-1924).

 

 krb

 

W 1925 roku Bauer zaprojektował dla willi dodatkowo „pokój rustykalny”, a rok później przebudowa willi została ukończona.

 

dveře

 

 

Ciekawostka

 

Podczas okupacji fabrykant nie zdecydował rozwieść się z żoną, która miał żydowskie pochodzenie. Naziści skonfiskowali mu więc jego majątek. Po wyzwoleniu jego syn Jan stał się dyrektorem firmy, jednak po objęciu władzy przez komunistów w 1948 roku, wyemigrował do Wiednia.

Willa wchodziła wówczas w skład Zakładów S.K. Neumanna, który wykorzystywał ją między innymi jako zakładowy ośrodek zdrowia. Obecnie jego właścicielem jest spółka PEGA-VEL. Budynek jest zabytkiem kultury.

 

vila

 

Kontakt

Willa Chlupačka

Textilní 155/3, Krnov

www.pega.cz

+420 554 692 200

 

Godziny otwarcia

Willa nie jest dostępna dla zwiedzających.

 



Mapa

Układ współrzędnych GPS: 50°5′14.112″N, 17°42′10.892″E