Wąskotorowa linia kolejowa Třemešná ve Slezsku – Osoblaha
Wąskotorowa linia kolejowa Třemešná ve Slezsku – Osoblaha
Linia wąskotorowa ma rozstaw 760 mm. Stacja początkowa to Třemešná na Śląsku, a stacja końcowa to Osoblaha.
Regularne przewozy zapewniają czeskie koleje państwowe (České dráhy) za pośrednictwem starych lokomotyw spalinowych serii 705.9. W sezonie letnim jeżdżą tu także pociągi turystyczne spółki kolei śląskich Slezské zemské dráhy ciągnięte przez lokomotywę parową bądź zabytkową lokomotywę spalinową.
Podstawowe dane o linii
Długość linii - 20,218 km
Rozstaw szyn – 760 mm
Największy kąt nachylenia - 27,3‰ (v km 1,1 – 1,4)
Najmniejszy promień łuku - 75 m (v km 2,4 – 2,6)
Ilość łuków – 102
Najwyższy punkt nad poziomem morza - 391,2 m n.m. (Třemešná ve Sl.)
Najniższy punkt nad poziomem morza - 220,7 m n.m. (Osoblaha)
Rozpoczęcie eksploatacji - 14.12.1898
Remont generalny linii - 1985 – 1989
Najwyższa dozwolona prędkość – 40 km/godz.
Sztucznie wydłużona linia o 102 łukach
Odległość Třemešná – Osoblaha wynosi 15 km w linii prostej. Pociągiem ta sama trasa jest dłuższa o pełnych 5 km. Kolej wiedzie zygzakami także na relatywnie prostych odcinkach i osiąga długość 20.218 km. Mówi się, że powodem tego przedłużenia były ówczesne przepisy dotyczące budowy linii kolejowych w Austrii, które pozwalały tylko na budowę linii dłuższych niż 20 km. Nie jest to jednak prawdą. W tym samym roku została w pobliżu zbudowana linia Ondrášov – Dvorce, której długość wynosiła tylko 11 km, a przy tym miała to samo przeznaczenie i tego samego właściciela. Prawdziwym powodem tego były najprawdopodobniej starania, by linia była jak najbardziej dostosowana do terenu a tym samym była możliwie najtańsza.
Najmniejszy łuk w sieci czeskich publicznych linii kolejowych
Za Třemešną, za szczytem pierwszego wzniesienia, pociąg zaczyna zauważalnie zwalniać. Dojeżdża do 2,2 kilometra, czyli do miejsca, gdzie ograniczenie prędkości wynosi tylko 20 kilometrów na godzinę. Znajduje się tutaj najostrzejszy na czeskich liniach kolejowych łuk o promieniu zaledwie 75 metrów. Przejazdowi przez to miejsce towarzyszy pisk kół, a potem pociąg ponownie osiągnie swoją zwyczajową prędkość 30 km/godz., a następnie do 40 kilometrów na godzinę.
Inne ciekawostki dotyczące linii wąskotorowej znajdą państwo na www.osoblazsko.com/zajimavosti
Historia wąskotorowej linii kolejowej
Pierwsza kolej żelazna powstała w tym regionie w roku 1872. Była to filia Morawskośląskiej Kolei Centralnej (Moravskoslezská centrální dráha, MSCD) z Krnova do Głuchołaz. Jednakże linia ta była usytuowana zbyt daleko od Osoblahy, a dodatkowo miejscowa cukrownia potrzebowała połączenia komunikacyjnego w celu dostawy surowców i wywożenia produktów. Wybrano wówczas wąski rozstaw 760 mm, ponieważ pozwalał on na lepsze dostosowanie do terenu, a koszt budowy był mniejszy o około jedną trzecią. Dla osoblażskiej cukrowni było to korzystne przede wszystkim dlatego, że surowce uprawiane w okolicy linii kolejowej taniej było dowozić koleją do Osoblahy, niż w skomplikowany sposób dostarczać na standardowy rozstaw i wywozić gdzieś dalej. Budowa linii rozpoczęła się wiosną 1898 roku, a pierwszy pociąg wjechał na tor 14 grudnia 1898.
Transport ciężarowy został na tej linii zlikwidowany 31. maja 1997, obecnie także nie jest kontynuowany.
Po 1945 roku kwestia likwidacji tej linii w związku z jej nierentownością była poruszana trzykrotnie. Po raz pierwszy w późnych latach 50-tych ze względu na zły stan taboru, po raz drugi w latach 70-tych, kiedy zlikwidowano linie Ružomberok – Korytnica oraz Frýdlant – Hermanice, a po raz trzeci w 1985 roku, ze względu na zły stan konstrukcji nośnej toru. Na szczęście zawsze znaleziono powody, aby utrzymać funkcjonowanie linii. W latach 1986-1988 miał miejsce remont generalny całej linii. „Osoblažka” została wyposażona w nową nawierzchnię o niezwykle masywnych szynach. Dzięki temu kolejka wąskotorowa mogła utrzymać przez dłuższy czas swój niepowtarzalny charakter, który widoczny jest do dziś.
Czeska spółka kolejowa Slezské zemské dráhy „Osoblažka”
W roku 2003 r. powstała pierwsza spółka parowej kolei wąskotorowej, która starała się nadać rozgłos zarówno linii kolejowej, jak i całemu regionowi.
Sezon 2004 był sezonem próbnym, w którym wprowadzono specjalne sobotnie pociągi późniejszej spółki SZD (Slezské zemské dráhy).
Dzień linii kolejowej 2006 przyniósł trzy nowe rozwiązania w parku SZD. Pierwszą innowacją było wprowadzenie lokomotywy spalinowej, drugą nowością był otwarty letni wagon, a trzecią był nowy wagon generatorowy.
W 2007 roku został po raz pierwszy wprowadzony „Pociąg Mikołajkowy” (Mikulášský vlak), który stał się kolejną atrakcją pozasezonową, na początku listopada z okazji Dnia św. Marcina w Bohušovie (Martinské hody v Bohušově).
W roku 2010 na linii „Osoblažka” pojawił się kolejny pojazd. Skład SZD wzbogacił się o „Cyklovagón”, czyli wagon przeznaczony do przewozu rowerów. Jak się potem okazało, cieszy się zainteresowaniem również jako transport dla wózków dziecięcych.
Rozkład jazdy
KontaktSlezské zemské dráhy +420 723 415 003
www.osoblazsko.com |
Cennik pociągów wycieczkowychhttp://www.osoblazsko.com/jizdni-rad/osobni-vlaky-cd
•Sprzedaż biletów w pociągu. •Dzieci do lat 6 mają darmowy przejazd. •Do zakupu biletu ulgowego uprawnione są dzieci do lat 15, osoby po 70. oraz posiadacze legitymacji ZTP oraz ZTP-P. •Bilet rodzinny obejmuje dwie osoby dorosłe oraz dwoje dzieci do lat 15. •W pociągach nie obowiązują opłaty za przejazd, zniżki oraz oferty ČD, ODIS i innych przewoźników. •Ilość miejsc w pociągu jest ograniczona. |
Mapa
Układ współrzędnych GPS: 50°11′59.266″N, 17°34′25.828″E