Zamek Slezské Rudoltice
Historia zamku
Mały renesansowy zamek został postawiony przez Fulštejnów w latach 1548-1565 w dolnym końcu wsi na terenie średniowiecznej twierdzy. W roku 1570 ród ten wymarł a zamek przejęła rodzina Sedlnickich z Choltic, ale później skonfiskowano im majątek za udział w powstaniu stanowym przeciw Habsburgom. Nowym właścicielem stał się hrabia Maximilian z Dietrichsteinu. Długo jednakże nie był w jego posiadaniu i w roku 1630 odsprzedał go za piętnaście tysięcy florenów Jerzemu, panu z Hodic.
Wybitną postacią rodu Hodiców był urodzony w 1706 roku hrabia Albert. Studiował w Wiedniu i zwiedził Niemcy, Szwajcarię, Francję, Anglię i Hiszpanię. Jednakże największym podziwem darzył Włochy, które oczarowały go swoim zabytkami sztuki. Po ojcu odziedziczył trzy majątki – Rudoltice, Dolní Povelice i Fulštejn. Co więcej, również bogato się ożenił i postanowił całkowicie zmienić i przebudować swoją rudolticką siedzibę.
Rudolticki zamek przebudowano w stylu barokowym i stał się jednym ze śląskich centrów kultury. Wydarzenia kulturalne odbywały się także w teatrze, ważną rolę odgrywała także kapela zamkowa. Tymczasowo współpracował z nią słynny kompozytor Karel Ditters z Dittersdorfu oraz Karl Hanke. Na zamku gościło wiele wybitnych osobistości, jak np. król pruski Fryderyk, który zwyciężył Marię Teresę w wojnach śląskich, czy francuski pisarz i filozof Francois Marie Aroust, znany pod pseudonimem Voltaire, który krytykował władzę francuskiej monarchii i Kościoła, w związku z czym został wygnany z Paryża i prześladowany za głoszenie wolności słowa.
Po śmierci Hodica w 1778 administracja majątku została przekazana baronowi Friedenthal, którzy szybko wyprzedał rzeczy z kaplicy zamkowej, cenne meble i kosztowności.
Cenne meble, zegary, obrazy oraz tysiące przedmiotów będących dziełami sztuki – wszystko to bez wyjątku sprzedano bądź usunięto. Zamek stracił swoje dwie wieże i miedziany dach, zniknęły chińskie ogrody, arkadowe przejazdy, gaje itp. Więc dzisiaj niewiele przypomina hrabiego, który próbował stworzyć w ciasnych ramach Rudoltic życie duchowe, edukację i życie towarzyskie na wyższym poziomie.
Od 1779 majątek był własnością mieszczanina z rodu Čejków z Badenfeldu, którego herb można zobaczyć na budynku winiarni zamkowej. Kolejnymi właścicielami byli fabrykanci: Steuer z Krnova i Herman Brücker z miejscowości Červená Voda, którzy nie dbali zbytnio o zamek. Została tu umieszczona na przykład tkalnia. Ostatnim właścicielem był do 1942 roku handlarz końmi Franz Andres.
W czasie II wojny światowej mieścił się tutaj m.in. oddział berlińskiego ministerstwa propagandy Goebbelsa, a informacje były przekazywane bezpośrednio do kwatery głównej Hitlera. Później w zamku były przeprowadzane szkolenia uzbrojonych młodzieżówek Hitlera – Hitlerjugend.
Wystawy i ekspozycje na zamku
Obecnie na zamku mają miejsce ekspozycje stałe, jak np. wystawa zabytkowych radioodbiorników, wystawa narzędzi i przedmiotów codziennego użytku, których używali nasi przodkowie, czy przywrócenie tradycyjnego rzemiosła – koronki klockowej.
Można obejrzeć tu także wystawy różnych form artystycznego wyrazu, takich jak wystawa fotografii uczniów, wystawa uczestniczek kursów prac ręcznych, wystawa malarstwa z okolicznych zamków itp.
Ciekawostka związana z zamkiem
Zamek jako swoją siedzibę wybrało sobie stowarzyszenie o nazwie: Sdružení Severských pánů, które właśnie urządza swoje nowe miejsce i poszukuje przedmiotów i mebli z minionych epok do dekoracji pokoi.
Apartamenty zamkowe
Apartamenty położone są w mieszkaniu byłego administratora zamku. Dotacje pozwoliły na przeprowadzenie prac budowlanych, jak również na zakup wyposażenia.
Apartamenty są w pełni wyposażone, posiadają telewizor LCD, pralkę, aneks kuchenny wraz z kuchenką oraz łazienkę z prysznicem. Więcej informacji o apartamentach znajduje się na http://www.slezskerudoltice.cz/zamecke-apartmany/.
Informacje o miejscowości Slezské Rudoltice
W miejscowości znajduje się winiarnia z dyskoteką, trzy puby, trzy sklepy o mieszanym asortymencie. W lipcu 2013 zostanie otwarty na głównym placu nowa baza noclegowa z wyposażoną kuchnią i miejscem do spędzania czasu dla 25 osób. Będzie tu można wykupić całodniowe wyżywienie, skorzystać z sauny oraz z wypożyczalni rowerów. Pływanie i wędkowanie jest możliwe na stawie Bohušov (8 km), kąpielisko Město Albrechtice oraz Osoblaha (10 km). Polsko-czeskie przejście graniczne znajduje się w odległości 6 km (Prudnik jest oddalony o 15 km, Opole o 55 km). Gminę przecina kolej wąskotorowa, po której jeździ zabytkowa kolejka parowa.
KontaktSlezské Rudoltice , 79397 Slezské Rudoltice +420 554 656 105, +420 554 625 834 www.slezskerudoltice.cz
|
Godziny otwarcia i bilety wstępuZamek jest otwarty w okresie od 01.06. do 29.0 9. 2013. Sobota od godz. 14.00 do 18.00. Niedziela i święta od godz. 10.00 do 12.00 oraz od godz. 13.00 do 16.00. Zwiedzanie zamku trwa około 1 godziny. Przerwa pomiędzy kolejnymi wejściami dla zwiedzających wynosi 30 minut. Jednorazowy bilet wstępu wynosi 30 CZK dla osób poniżej 15 roku życia. Zwiedzanie poza tymi godzinami można zamówić dzwoniąc po nr tel. +420 554 656 105, +420 777 201 027 (tylko dla większej grupy zwiedzających). |
Mapa
Układ współrzędnych GPS: 50°12′20.331″N, 17°41′22.327″E