Ruiny zamku Fulštejn

Ruiny zamku Fulštejn

zřícenina 

 

Imponujące ruiny wczesnogotyckiego zamku znajdują się zalesionym wzgórzu w pobliżu miejscowości Bohušov na ziemi osoblaskiej. 

 

Historia zamku

 

 hrad

 

Dawniej była to znacząca siedziba panów rodu Sup z Fulštejn i Sedlnickich z Choltic. Zamek został założony w połowie XIII wieku przez Herborta z Fulme. Jego syn Ekryk przejął administrację zamku w 1302 roku. Panowie z Fulme sprawowali administrację zamku do 1437 roku, kiedy to zamek przeszedł w ręce Jindřicha Supa z Fulštejnu. Pozostał w posiadaniu Jindřicha aż do 1460 roku.

W 1476 roku, kiedy to Maciej Korwin zajmował Śląsk, zamek został oblężony, a następnie zdobyty i uszkodzony przez jego wojska. Jednakże bardzo szybko został ponownie odremontowany przez panów z Fulštejnu.

W 1496 majątek przejął Jan Sup, który w 1542 roku przekazał jego administrację swym synom: Ekrykowi, Jerzemu i Janowi. Potem zamkiem administrowali tylko Ekryk i Jan. W tym czasie wielu członków arystokracji na Śląsku przyjmowało nauki Lutra, a do jego zagorzałych zwolenników należał także Jan Sup z Fulštejnu. W swych majątkach osadzał księży luterańskich i budował kościoły luterańskie. W 1565 roku przekazał zamek swojemu bratu Jerzemu, który sprzedał lenno zamkowe wraz z przyległymi majątkami Václavowi starszemu Sedlnickiemu z Choltic.

Karel Kryštof Sedlnický z Choltic, który przejął sprawowanie nad zamkiem w 1617 roku, był aktywnym uczestnikiem buntu stanów i w związku z tym w 1622 roku skonfiskowano mu cały majątek. W okresie wojny trzydziestoletniej przez majątek wielokrotnie przechodziły duńskie i szwedzkie wojska, które zupełnie spustoszyły kwitnący wcześniej majątek.  W tym czasie zamek został tak uszkodzony, że przestał nadawać się do zamieszkania. W XVIII wieku wzmiankuje się o nim już jako o ruinach.

 

hrad

 

Ciekawostka związana z ruinami zamku

W południowo-wschodniej części na tyłach zamku znajdują się pozostałości budynku stopniowo wbudowanego między dużą „wieżę“ we wschodnim rogu a mniejszą iglicę w południowym rogu. „Wieża“ wschodnia jest zbudowana na planie koła o dużej średnicy wewnętrznej. Przed iglicą i murami obwodowymi znajdowała się w południowym rogu wysunięta ściana szczytowa. Zachowała się także kolejna iglica w części zachodniej oraz szczątki  prostokątnego budynku w części południowo-zachodniej. W części przedniej zamku zachowała się część zachodnich murów obwodowych oraz pozostałości bramy wjazdowej w rogu północnym. Dominantą części przedniej jest budynek w południowo-zachodnim rogu naprzeciwko „wieży“ części tylnej zamku. Obronę całości jądra zamku wzmacniała ogromna baszta artyleryjska, wystająca z przedniego wału nad bramą wjazdową oraz dwie mniejsze baszty znajdujące się po wschodniej stronie tego samego wału.

 

mapa

 

Jak dojść do zamkowych ruin?

Najkrótsza droga do ruin prowadzi od stacji kolejowej Bohušov. Gdy stanie się tyłem do budynku stacji w kierunku torów, należy ruszyć w prawo wzdłuż torów i po 300 metrach skręcić w lewo w kierunku stromego wzgórza i następnie wspiąć się po schodkach w stronę zamkowych ruin (około 200 metrów).

 

 zřícenina

 

Kontakt

Ruiny zamku Fulštejn

Bohušov

+420 731 617 833

www.fulstejn.wz.cz

 

Godziny otwarcia i bilety wstępu

Zwiedzanie ruin zamku jest bezpłatne i ogólnie dostępne. 



Mapa

Układ współrzędnych GPS: 50°14′14.215″N, 17°42′33.796″E