Park miejski w Prudniku
Informacje
Park miejski w Prudniku położony jest w południowo-zachodniej części miasta i zajmuje powierzchnię 11,5 hektara.
W latach 2008-2010 przeprowadzono rewitalizację parku.
Historia
W 1879 r. w Prudniku powołano do życia Towarzystwo Upiększania Miasta. Stawiało ono sobie za cel upiększanie publicznych promenad oraz placów w mieście i okolicy. Wielkim dziełem organizacji było utworzenie parku miejskiego. Promenada powstała w 1884r. na wydzierżawionym wcześniej dwunastomorgowym terenie, według planów inspektora ogrodnictwa Foxa. Początkowo park obejmował tylko północną część swojego obecnego obszaru.
Nieodłącznymi elementami jego krajobrazu są dziś m.in.: Pomnik 1000-lecia Państwa Polskiego i 700-lecia Miasta Prudnika (niegdyś pruski pomnik wojenny) wraz z sąsiadującą z nim fontanną, korty tenisowe z drewnianym domkiem w stylu szwajcarskim, plac zabaw z boiskiem do gry w piłkę nożną i koszykówkę, altana koncertowa oraz statua bogini Diany. Do 1945r. na terenie parku w najbliższym sąsiedztwie fontanny znajdowała się marmurowa ławka ozdobna ufundowana przez prudnickiego fabrykanta Hermanna Fränkla. Spośród nieistniejących już obiektów należy wspomnieć „Domek Mleczny”, a także ogrodnictwo, które zniknęły z parkowego krajobrazu po drugiej wojnie światowej.
Ciekawostki
W sąsiedztwie altany koncertowej z 1887r. znajduje się kamienny cokół z ulokowanym na nim posągiem rzymskiej bogini księżyca, narodzin i łowów Diany. Obecna figura bogini wzorowana jest na pierwotnym 3-metrowym posągu wykonanym z brązu, który podobnie jak altanę postawiono tutaj z inicjatywy prudnickich fabrykantów Fränkel i Pinkus w 1911r. Pod koniec drugiej wojny światowej figura Diany zaginęła w nieznanych okolicznościach. Jej przywrócenie w 2011r. było możliwe dzięki staraniom miejscowego Stowarzyszenia „Diana”.
KontaktGmina Prudnik |
Godziny otwarcia i przyjęćPark jest dostępne bezpłatnie. |
Mapa
Układ współrzędnych GPS: 50°19′11.28″N, 17°34′22.44″E