Nowości

Rynek w Prudniku

Adres: Rynek
Układ współrzędnych GPS: 50°19′17.76″N, 17°34′49.08″E
Adres kontaktowy: Biuro Promocji Gminy i Współpracy z Zagranicą
Telefon: +4877 4066263
E-mail: promocja@prudnik.pl
Strona internetowa: www.prudnik.pl
Prudnicki Rynek ma formę prostokąta, a prowadzą do niego ulice wychodzące z naroży. Choć uległ on wielu zniszczeniom podczas nawiedzających go, w jego dziejach, wielokrotnych pożarów oraz wojen światowych zachowało się tutaj kilka godnych uwagi budowli.

Prudnicki Rynek ma formę prostokąta, a prowadzą do niego ulice wychodzące z naroży. Choć uległ on wielu zniszczeniom podczas nawiedzających go w jego dziejach wielokrotnych pożarów oraz wojen światowych, zachowało się tutaj kilka godnych uwagi budowli.

 

W centrum prudnickiego Rynku stoi ratusz miejski z wieżą o wysokości sześćdziesięciu trzech metrów. Jego dzisiejsza forma pochodzi z osiemnastego wieku, choć pierwsze wzmianki o istniejącym w tym miejscu ratuszu pochodzą z czasów średniowiecza. Dziś ratusz nie jest siedzibą władz miejskich, znajdują się tutaj Urząd Stanu Cywilnego, Gminny Zarząd Oświaty i Wychowania, a także Biuro Euroregionu Pradziad.

 

W północno – zachodnim narożu centralnego placu miasta znajduje się Kolumna Maryjna. Monument, który powstał ku czci ofiar dżumy z siedemnastego wieku, wykonany jest z piaskowca i marmuru. Składa się z czworobocznego cokołu, na którym, w narożach,  umieszczono cztery figury świętych oraz kolumny z figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

 

W przeciwny narożu Rynku wzniesiona została, ku czci patrona dobrej spowiedzi, Figura św. Jana Nepomucena. Zawiera kilka chronogramów odwołujących się do życia świętego oraz powstania pomnika, a także liczne napisy z prośbami o opiekę nad miastem.

 

Północno – wschodnie naroże centralnego placu Prudnika wypełnia barokowa fontanna. Powstała w siedemnastym wieku, a jej podstawę stanowi basen z piaskowca. W basenie ustawiono rzeźbę atlantów dźwigających muszlę. Fontanna zwieńczona jest dwugłowym orłem z koroną.

 

 

Fot: W.Steć, A.Foryś, archiwum UM w Prudniku