Kościół świętego Martina
Adres: | Náměstí Osvobození, Krnov |
Układ współrzędnych GPS: | 50°5′25.361″N, 17°42′3.773″E |
Telefon: | +420 554 612 672, +420 603 976 777 |
Pierwsza informacja o tym kościele pojawiła się ponad 700 laty. Kościół został wybudowany pod patronatem krzyżackim, wiele razy był odnawiany i z czasem rozszerzany. Pierwotna budowla była drewniana, na przełomie XIV i XV wieku został wybudowany kościół z kamienia.
Początkowo kościół miał jedynie jedną wieżę, co jest nadal widoczne, druga powstała aż w XVI wieku wraz z galerią, nazywano ją „miejską wieżą“, dlatego że służyła do przechadzek miejskiemu wieżnemu.
Dwie wieże, mające różny wygląd, były częścią miejskiego systemu obronnego. Mają wysokość 67 metrów. Najwięcej szkód wyrządził w obiekcie pożar Krnova w roku 1779, podczas którego spłonęło sklepinie kościoła. Jego wnętrze było pięknie odnowione w późnobarokowym stylu z elementami nadchodzącego klasycystyzmu. Naprawy wraz z dobudową przeprowadził budowniczy Heinrich Haucke. Do ponownego poświęcenia kościoła doszło w roku 1789. Niewielkich zmian dokonano i w XIX wieku.
Koło kościoła znajdował się cmentarz. W świątyni znajdują się obrazy nieznanych autorów, które pochodzą z XVIII wieku. U świętego Martina miejsce wiecznego spoczynku znalał Kryštof Bilický z Bilic, który był zamkowym lekarzem polskiego pochodzenia.
Dziś w kościele gra się na organach pochodzących z roku 1904, które wyprodukowane były w Krnovie.
Kościół skrywa także jedną tajemnicę. Gdy w roku 1967 naprawiano wewnątrz niego instalację elektryczną, musiano zacząć kopać w podłodze. Ogromnym zaskoczeniem było, przypadkowe odnalezienie w podziemiach dwóch krypt, a w nich kilku trumien ze szczątkami zmarłych. Po ich zbadaniu odkryto, że zostali tu pogrzebani bardzo ważni mieszkańcy Krnova. Następnie, krypty znów zostały przykryte kafelkami, ponieważ wszyscy, którzy tam dziś spoczywają zasłużyli sobie na nieprzerwany spokój. W tylnej części kościoła pojawiło się wejście do jakiegoś tajemniczego podziemnego korytarza, który według legendy rozlega się po całym mieście a kończy się aż pod ruinami grodu Cvilin.
W latach 1958 - 1966 kościół św. Martina przeszedł wielką przebudowę. Podczas niej, w roku 1966, na jego północnej stronie, zostały odkryte części fasady okien z najstarszego okresu istnienia budynku. Kościół św. Martina jest zapisany na liście Narodowych Zabytków Kultury.
W roku 2008 chór św. Martina obchodził 100. rocznicę powstania. Na jesień 1908 zostało założone Świątynne Stowarzyszenie Muzyczne, które zajmuje się pielęgnowaniem muzyki kościelnej w Krnovie. Zespół oprócz działalności przy mszach, występował na koncertech, i to nie tylko w kościele, ale także w sali hotelu Tiroler.