Střelecký dům
Adresa: | Středisko volného času Méďa, příspěvková organizace Dobrovského 16, Krnov |
GPS souřadnice: | 50°5′10.291″N, 17°42′46.753″E |
Telefon: | +420 554 614 024 |
Web: | www.svcmeda.cz |
Střelecký dům postavený v letech 1907-1908 byl už třetí v pořadí. Byl postaven na počest šedesátiletého jubilea panování císaře Františka Josefa I. Autorem této kulturní památky je významný krnovský rodák a vídeňský architekt Leopold Bauer. Stavitelem byl Josef Hartel. Je to volně stojící budova s bohatou sochařskou a štukovou výzdobou. Ve štítu stojí v životní velikosti sochy středověkých střelců v dobovém oblečení. Uvnitř je mnoho místností, velký sál a v přízemí menší, který byl původně střeleckým stanovištěm, z něhož se střílelo na terče v zahradě, chráněné valy a stěnami. Střelecký spolek se stal v Krnově nejoblíbenější organizací městské buržoazie. Tento spolek existoval ještě za I. republiky. Budova nesloužila pouze střeleckému spolku, ale také pro konání honosných večírků.
Po druhé světové válce byl majetek zkonfiskován a po vzniku pionýrské organizace byl v dubnu 1949 založen tehdy Dům pionýrů a mládeže. Za 50 let své činnosti vystřídal spoustu zřizovatelů, právních forem a hlavně ředitelů.
V 70. letech byla provedena celkem znehodnocující oprava. Další opravy byly provedeny po povodních v roce 1997.
Poslední velká změna nastala po roce 1989, kdy byl změněn název na Dům dětí a mládeže. V roce 1997 k tomuto názvu přibylo slůvko Méďa a od té doby je s DDM pevně spjato. Činnost DDM Méďa je zaměřena na volný čas dětí, mládeže ale i dospělých. V součastné době je zřizovatelem město Krnov a objekt nese název Středisko volného času Méďa.
Střelectví má ve městě bohatou staletou historii. Jeho počátky se datují od roku 1425. Bylo provozováno nejdřív za hradbami města, v okolí vodního příkopu a bašt. Ke zlepšení podmínek střelců byl od konce 17. století používán první střelecký dům, který stával v zahradě na konci Staré ulice. Druhý střelecký dům byl postaven o něco dále z města, u křižovatky na ulici Dobrovského. Byl větší, měl také obytnou část a dále shromažďovací místnost a v přízemí střelecká stanoviště. Kolem něj byla zřízena zahrada s restaurací. Veliký sál v přízemí sloužil k hostinám, společenským shromážděním a divadelním představením. V letních měsících se hrávalo divadlo i v zahradě za domem. V této zahradě se 1. května 1890 konaly mohutné oslavy Svátku práce za účasti 7 000 pracujících. Začátkem 20. století přestal vyhovovat.
I dnes se Krnov pyšní svými střelci. Střelecký oddíl zde vychoval řadu českých mistrů a reprezentantů ČR v různých střeleckých disciplínách.