Cmentarz żydowski w Prudniku

Informacje

Cmentarz żydowski w Prudniku położony jest przy ul. Kolejowej, nieopodal dworca PKP. Spoczywają tutaj m.in. właściciele jednego z największych zakładów włókienniczych XIX-wiecznej Europy, prudnickiej fabryki tekstylnej.

 

hrob      pinkus

Historia

Pierwotny cmentarz żydowski w Prudniku znajdował się najpewniej na tzw. „Górze Piaskowej”, a więc w okolicach dzisiejszej ul. Podgórnej.  Wydany przez cesarza Ferdynanda I edykt z 1559 roku wygnał Żydów z dziedzicznych ziem Habsburgów, m.in. z Czech, Moraw i Śląska, w tym także z Prudnika.

hřbitov

Dopiero w 1812 roku wyznawcy religii mojżeszowej otrzymali kwalifikację do obywatelskiej działalności i mogli ponownie osiedlać się w miastach śląskich. W 1828 roku Prudnik zamieszkiwało już 127 przedstawicieli gminy żydowskiej. Prudnicki kirkut powstał w 1861r. na nabytym dwa lata wcześniej staraniem fabrykanta Samuela Fränkla terenie. W 1906r. także dzięki właścicielom miejscowej fabryki tekstylnej na cmentarzu wybudowano kaplicę pogrzebową, która dziś pełni rolę kościoła zielonoświątkowego. Na kirkucie znajdowało się niegdyś 140 nagrobków. Wśród nich największy jest grobowiec Samuela Fränkla – założyciela prudnickiej fabryki tekstylnej oraz jego żony Ernestiny. Ponadto spoczywają tutaj tak zasłużone dla miasta osoby jak: przemysłowiec i bibliofil oraz twórca „Biblioteki Śląskiej” Max Pinkus z żoną Hedwig, fabrykant i filantrop Albert Fränkel, czy też doktor nauk medycznych Kurt Fränkel. 

hrob         hrob

Kontakt

Cmentarz żydowski w Prudniku

ul. Kolejowa 40, Prudnik

 

Godziny otwarcia i przyjęć

Cmentarz jest otwarty dla publicznych i za darmo.


Mapa

Układ współrzędnych GPS: 50°19′33.933″N, 17°35′12.08″E